اخبار و مقالات

آخرین تحولات بهروفران و صنعت چاپ

مرکب های سخت شونده EB فلکسو گرافی جهت بسته بندی های انعطاف پذیر(قسمت اول)

به تازگی مرکب های سخت شونده EB  فلکسوگرافی جهت سطوح انعطاف پذیر به بازار  معرفی شده اند . از مزایای  این مرکب کیفیت خوب چاپ ، براقیت ، مقاومت بالا و کاهش  مرکب مصرفی در فرآیند چاپی می باشد .این سیستم ها  برای کارایی مناسب و سخت شدن کامل   نیاز به اشعه الکترونی با ولتاژ کم دارند.

امروزه تکنولوژی و فناوری  EB  در بازار بسته بندی های سطوح انعطاف پذیر نفوذ کرده که چندین کاربرد جدید آن که اخیرا به بازار معرفی شدند شامل  جایگزینی پوشش هایی  با براقیت بالا با لمینت ، چسب های لمینت   ، و برای بسته های انعطاف پذیر تزیینی و ...... استفاده می شود .این سیستم در حال حاضر در حال توسعه می باشد و بر روی بسته بندهی های انعطاف پذیر معرفی شده اند.

تکنولوژی و فن آوری UV فلکسو برای اولین بار در اوایل دهه 90 در  کمپانی کوبوش  به بازار بسته بندی معرفی و تحولی انقلابی  در بسته بندی چاپ ایجاد شد و بلافاصله روند رو به رشد  آن  به شکل قابل توجهی افزایش یافت .کیفیت بالا ، ساختار خوب ، براقیت بالا، حداقل  استفاده مصرف مرکب  در فرایند چاپ  از خواص برجسته مرکب های UV می باشند و بیشترین کاربرد  آن  چاپ به روی برچسب، کارتن ، و کیسه های بیرونی می باشد. بخش  اعظمی از بسته بندی های مواد غذایی  هنوز  به چاپ UV  فلکسو وابسته است که دو مشکل و عیب بزرگ را دارابوده که به شرح ذیل می باشد:

  • بعد از فرایند چاپ بوی مرکب UV در چاپ باقی می ماند.
  • سرعت چاپ ثابت بوده و در محدوده 150-200  متر بر دقیقه  می باشد که موجب  نقص در سخت شدن  رنگ های تیره میشود که  جهت رفع این نقص می بایست لامپ های UV   اضافی  طراحی و استفاده شود که خود باعث افزایش  هزینه  چاپ می شود.

مرکب های مایع EB فلکسو

مرکب های UV می بایست  سرعت چاپ را افزایش و بو را در چاپ  نهایی کاهش دهند  بدیهی است این کاستی ها و نقص ها در مرکب های UV منجر به  معرفی و متمرکز شدن  جوهر های EB شده است.

یکی از الزامات کلیدی  در معرفی مرکب های EB  سرعت خشک شدن و سخت شدن آن بوده که  محل خشک شدن این مرکب ها به سادگی در چاپ فلکسو سیلندر مرکزی  و بر روی  بسته بندی های  انعطاف پذیر   طراحی شده است.مرکب های مایع EB  به گونه ای طراحی شده اند  که آنیلوکس  سریع و به راحتی می تواند  مرکب  مایع را به سطح چاپی منتقل کند .

این یک مفهوم کلی از  مرکب های مایع  EB  بوده که   بصورت متوالی تحت تابش EB  قرار می گیرند  که نیازی به گرما نداشته و از آن در چاپ فلکسو سیلندر مرکزی  و چاپ فلکسو گرافی رنگی نیز می توان استفاده کرد.

مرکب های EB دارای آغاز گر های نوری آزاد می باشند که مناسب بسته بندی های غذایی و همچنین در چاپ های سطحی حاصله با پوشش های براق (اورپرینت ) و چسب های لمینت می باشد.