اخبار و مقالات

آخرین تحولات بهروفران و صنعت چاپ

بازیافت حلال در فرایند چاپ

یکی از قدیمی ترین صنایعی که توسط بشر ایجاد شده است, تقطیر(فرایند جداسازی مخلوط بر اساس نقطه جوش اجزای آن)می باشد.

در طول تاریخ از تقطیر برای تولید  دارو, عطر, تقطیر آب آشامیدنی از آب دریا ,جداسازی نفت خام ,استخراج اکسیژن و نیتروژن و آرگون از هوا و...و همین طور برای بازیافت مواد شیمیایی مختلف استفاده شده است.

اولین روش های شناخته شده صنعتی استفاده از فرایند تقطیر برای بهبود یا تولید  حلال ها دراواسط قرن نوزدهم ثبت شده است.

برخی بر این باورند که تقطیر و بازیافت حلال ها میتواند بسیار هزینه بر باشد و همین طور فرایند حرارت دادن مایعات اشتعال زا به منظور تقطیر می تواند خطرناک باشد اما از طرفی قیمت حلال خالص با افزایش قیمت نفت خام همواره رو به افزایش بوده و به همین دلیل بخش تولید می تواند فواید و مقرون به صرفه بودن بازیافت حلال ها را نتیجه گیری کند

پیشرفت های تکنولوژی همواره در پی ایمن تر ساختن و افزایش سرعت فرایند ها می باشد لذا واحد های تقطیر جدید و پیشرفته نیز شامل سیستم های اتوماتیک کنترل فرایند علی الخصوص کنترل دماست.

دستگاه بازیافت حلال یک ماشین ساده اتوماتیک می باشد که یک بار نصب شده و نیاز به مراقبت کمی دارد و همچنین به دلیل اینکه معمولا در دماهای پایین کار می کند ,سیستم طراحی کنترل انفجار آن جهت کار در محیط چاپخانه ها بسیار ایمن است.

همان طور که در شکل پیداست حلال مصرف شده در چاپخانه به محفظه تقطیر منتقل شده  حدود  %5  پساب آن باقی می ماندو 95 % آن بعد از قرار گرفتن در کندانسور ها و سپس محفظه جداسازی حلال و آب بازیافت می گردد.

حلال های آلوده در چاپخانه ها از طریق شستشوی دستگاه چاپ یا شستن اجزای مورد استفاده در فرایند چاپ تولید می شود که این حلال های آلوده باید در ظروف مناسبی نگهداری شده و به محل ذخیره سازی منتقل گردد و سپس به عنوان زباله های خطرناک حمل شود؛که همواره در معرض نشت و صدمه به کارکنان چاپخانه ها می باشد و سپس برای جایگزینی آن ها باید حلال جدید خریداری شود.                           

این مسئله بسیار حائز اهمیت است که توجه داشته باشیم قیمت حلال تقریبا 50% در طی هر دوره 18 ماهه افزایش می یابد.                              

مزایای بازیافت حلال:

  • تولید کنندگانی که حلال های مصرفی و آلوده خود را بازیافت می کنند سیستمی مستقل ایجاد می کنند که تا 90%هزینه های کلی تهیه حلال و تا 80%هزینه های دفع زباله ها را کاهش می دهند و همچنین استقلال دراز مدت از منابع خارجی را برای خود ایجاد می کنند؛این تعریف ساده ای از "پایداری" است.
  • حلال بازیافت و اصلاح شده از حلال های خالص و استفاده نشده تقریبا غیر قابل تشخیص است.
  • شما می توانید با یک سیستم بازیافت مناسب یک ظرف حلال را تا 10 بار بازیافت و استفاده کنید.
  • محیط زیست از حملات حلال های آلوده در امان می ماند همچنین سیستم های بازیافت حلال تا 80% زباله های حلال های آلوده را کاهش داده که این به طور مستقیم با فلسفه سبز امروز در ارتباط است.

تا قبل از بکارگیری فرایند تقطیر صنعتی برای بازیافت حلال کلیه زباله های حلال به محیط زیست منتقل می شدند اما امروزه حتی ضایعات و زباله های تولید شده توسط تقطیر حلال های مورد استفاده هم می تواند به عنوان سوخت در کوره ها (مانند کوره های صنعت سنگ تراشی و...)استفاده گردد.

برای تولیدکنندگان امروزی که حلال های آلوده خود را بازیابی نمی کننداکنون زمان آن رسیده که از سیستم تقطیر در خانه جهت بازیافت حلال استفاده کنند؛ این نه تنها به سود اقتصادی دراز مدت منجر می شود بلکه منجر به بهبود زیست محیطی دارز مدت نیز می گردد.