اخبار و مقالات

آخرین تحولات بهروفران و صنعت چاپ

ترام و نقش آن در چاپ(قسمت دوم)

 تشخیص ترام و خصوصیات آن :

اکنون که با ترام و خصوصیات آن آشنا شدید کافیست یک ذره بین چاپ (لوپ)دراختیار گرفته و از دنیای ترام لذت ببرید. لوپ خود را روی یک کار چهار رنگ بگذارید. آنچه مشاهده می کنید یا یک سطح کامل پر از رنگ است که تن پلات میگویند یا اینکه ازنقاط رنگی فراوانی تشکیل شده که با زوایای مختلف در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و بین آنها سفید است. در چنین وضعیتی نقاط رنگی سایان ، مجنتا ، زرد و مشکی را خواهید دید و همین وضعیت باعث ایجاد جلوه زیبایی تصویر میشود . در یک کار چهار رنگ ترام ها به گونه ای در کنار یکدیگر می نشینند که تشکیل یک گل را می دهند. در بهترین حالت و صحیح ترین وضعیت قرارگیری ترام ها ، این گل منظم و کامل است اما اگر در هر یک از رنگ ها جابجایی رخ دهد زیبایی و نظم گل از بین می رود. بنابراین چنانچه کاری را  بعد از برش ملاحظه می کنید از شکل گل ترام میتوان در مورد کیفیت چاپ نظر داد .اکنون روشی را برای تشخیص درصد ترام با هم مرور می کنیم.

 به حاشیه کناری یک سند چاپ شده دقت کنید ،همانجایی که ترام رنگهای مختلف را قرار داده اید  وقتی که لوپ خود را روی این ترام ها حرکت میدهید  به ترامی میرسید که شطرنجی کامل است. دقت کنید که این وضعیت ترام 50 درصد را نشان میدهد .بنابراین چنانچه ترام رنگ به خصوصی را مشاهده کردید که از وضعیت شطرنجی پرتر بود ، درصد آن را با توجه به 50 درصد حالت شطرنجی و اندازه ترام روی کار می توانید تشخیص دهید. هر چه بیشتر تمرین کنید دقت تشخیص شما بالا خواهد رفت .بنابراین با قرار دادن لوپ روی هر قسمت کار با تفکیک چشمی رنگهای CMYK  و بررسی جداگانه آنها به راحتی ، اما با تمرین زیاد می توانید درصد رنگ هایی که در قسمتهای مختلف یک کار چهار رنگ چاپ شده است تشخیص داده و با کنترل گل ترام کیفیت چاپ را بررسی کنید.

 ترام نوع سوزنی با ترام عکس :

نوع دیگری ازترام که ابداع شده است ترام سوزنی نام دارد.این ترام بسیار دقیق تر از ترام AM است و جزییات تصاویر را به خوبی نشان می دهد .تفاوت عمده دو ترام AM  و FM  در این است که فاصله ترام ها در نوع AM یکسان است ولی ترام های نوع FM  بسیار ریز تر بوده و فاصله آنها از هم متغیر است.

 چاقی یا لاغری ترام در چاپ:

  اکنون قصد دارید فولدری طراحی کنید و میخواهید در طرح آن از عکس استفاده نمایید. یک عکس را انتخاب کرده و اسکن می کنید. همه مراحل طراحی و لیتوگرافی و چاپ را کنترل کرده اید اما کار شما که روی مقوای پشت خاکستری چاپ شده است ، تیره تر از عکس اصلی دیده می شود دلیل چیست ؟

 هنگامی که یک عکس را اسکن کرده و از آن فیلم تهیه میکنید  ،عکس مورد نظر را تبدیل به ترام کرده اید. از قرارگیری ترام های مختلف رنگ های ،تصویر رنگی شما در نهایت پدید می آید. اما این تصویر رنگی ممکن است دچار چاقی ترام شده باشد یا اصطلاحا "پر کرده" باشد .ترام های یک فیلم در هنگام تهیه زینک بسته به میزان نوردهی و دقت متصدی لیتوگرافی ممکن است دچار لاغری یا چاقی شوند. میزان تغییر در چاقی ترام حدود 3 درصد می باشد .اما در مرحله چاپ، چاقی ترام بسیار شدیدتر است و این میزان بسته به نوع کاغذ و مرکب مورد استفاده و همچنین میزان فشار لاستیک چاپ متفاوت است ،حدود چاقی ترام  در این مرحله 12 درصد است . خطای چاقی ترام معمولاً در تن میانی بیشتر است و در تن 50 درصد به حد اکثر خطای چاقی ترام در هر یک از مراحل فیلم و زینک و چاپ می رسد. هر چه ترام کار ما ریز تر باشد چاقی ترام  بیشتر خود را نشان می دهد .همچنین در هنگام چاپ هر چه کاغذ مورد استفاده قدرت جذب بیشتری داشته باشد میزان چاقی بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال کاغذ روزنامه قدرت جذب بالا داشته و چاقی ترام در روی این نوع کاغذ چیزی بین 20 تا 30 درصد است . به همین خاطر در هنگام تهیه فیلم دانستن نوع کاغذ چاپی بسیار مهم است.اهمیت این مساله در  انتخاب اندازه ترام خروجی است .  در مورد اغلب کارهای چاپی که روی کاغذ های گلاسه یا... چاپ میشوند ، ترام کار را 175lpi درنظر میگیرند. در حالی که برای چاپ روزنامه ترام را معمولا 120 در نظر می گیرند. واضح است که میزان چاقی ترام برای ترام های 175lpi بیشتر از 120lpi می باشد.

 چاقی ترام یا اصطلاحا پرکردگی  کار،یک فرایند طبیعی است و بسته به عوامل گفته شده می تواند زیاد یا کم جلوه کند .اما در این مورد نیز با دقت نظر و کنترل های لازم می توان کار نهایی زیبا و دلنشین و نزدیک به اصل ارایه کرد.

 ویژگی های ترام گذاری AM کدامند ؟

 یک شبکه ترام گذاری به روش AM با چهار ویژگی مشخص میشود که عبارتند از:درصد ترام ها ،شکل ترام ها و زاویه ترام ها و فراوانی ترام ها.

 

 

 

درصد ترام چیست؟

درصد ترام روشی  است برای توصیف میزان تراکم ترام ها بر روی سطحی نظیر فیلم ، پلیت یا کاغذ. برای اندازه گیری دقیق درصد ترام از ابزاری به نام دنسیتومتر استفاده میشود که برای خواندن درصد ترام فیلم ، پلیت و کاغذ از انواع مختلف آن استفاده می شود .

ترام ها به چه اشکالی هستند و موارد استفاده آنها کدام است ؟

 به طور کلی در چاپ افست از سه نوع شکل ترام مربع ،بیضی و دایره استفاده می شود. در عمل انتخاب شکل ترام به عوامل مختلفی نظیر : وضعیت تیرگی و روشنی تصاویر موجود در کار چاپی و روش چاپی مورد استفاده و جنس ماده چاپ شونده بستگی دارد.ترام های مربع شکل کاربرد عمومی دارند چرا که به کمک آن بازسازی نرم و چشم نواز تن ها  و جزئیات کار امکان پذیر است. کار با ترام های  بیضوی در شرایط چاپی حساس مشکل تر است زیرا که در تصویر تولید زنجیره میکنند. ترام دایره ای در کل بی دردسر ترین شکل ترام هستند و در حین کار به آنها کمتر با مشکل چاقی ترام مواجه می شویم .

برای چاپ روزنامه چه شکل ترامی مناسب تر است؟

 از آنجایی که در چاپ افست رول روزنامه غالبا با مشکل چاقی ترام مواجه ایم ترام های دایره ای شکل انتخاب مناسبی برای چاپ روزنامه هستند و تا حد زیادی مشکل را برای ما حل می کنند.

 فراوانی ترام چیست ؟

 اصطلاح فراوانی ترام ، به تعداد ترام ها در واحد طول (سانتیمتریا اینچ) گفته می شود و واحد آن خط بر سانتیمتر یا خط بر اینچ است.

ترام  گذاری FM بر چه مبنایی استوار است ؟

ترام  گذاری FM بر تعیین تعداد نقاط لازم برای شبیه سازی تن های  مختلف استوار است که به طور تصادفی بر روی سطح خروجی منتقل میشوند. این ترام ها برعکس ترام گذاری به روش AM ، همگی هم اندازه بوده ولی فاصله آنها از یکدیگر به طور تصادفی تغییر میکنند. انتخاب ترام گذاری FM بستگی به نوع تصویر و ویژگی های روش چاپی مورد استفاده دارد.