اخبار و مقالات

آخرین تحولات بهروفران و صنعت چاپ

آشنایی با انواع لفاف های پلیمری(قسمت اول)

همانند بطری ها و ظروف پلاستیکی,فیلم های پلاستیکی هم می توانند با رزین های پلیمری گوناگونی ساخته شوند و در نتیجه انواع مختلفی از لفاف های پلیمری جهت بسته بندی خواهیم داشت که در زیر به شرح خواص و کاربرد آن ها می پردازیم.

LDPE (پلی اتیلن با دانسیته پایین)/ LLDPE  (پلی اتیلن سبک خطی):

این دو رزین خواص بسیار مشابهی با یکدیگر دارند و معمولا یکسان در نظر گرفته می شوند.هر دو این رزین ها شفاف بوده و فیلمی که از آن ها جهت بسته بندی ساخته می شود مقاومت در برابر نفوذ رطوبت خیلی خوب و مقاومت در برابر نفوذ گاز نسبتا خوبی دارد.فیلم هر دوی آنها بسیار انعطاف پذیر و محکم بوده و قابلیت هیت سیل شدن رادارا می باشد.معمولا فیلم این رزین ها جهت بسته بندی های شیرینک و استرچ,کیسه بسته بندی نان,آبنبات,یخ,کیسه های داخل باکس های بسته بندی,کیسه های بسته بندی حبابدار,کیسه های حمل و نقل مواد گوناگون,کیسه های مواد غذایی,کیسه زباله و همچنین پوشش های پلاستیکی مورد استفاده گلخانه ها در صنایع کشاورزی کاربرد دارد.

با این وجود آن ها تفاوت هایی هم با هم دارند که باعث می شود برای برخی کاربردهای خاص یکی از آنها بر دیگری ترجیح داده شود؛به عنوان مثال LDPE اغلب برای مواردی که شفافیت و براقیت بالا نیاز است کاربرد بیشتری داشته و LLDPE نیز معمولا برای مواردی که مقاومت کششی و مقاومت در برابر ضربه بیشتری نیاز است و همچنین در مواردی که فیلم برای موارد هیت سیل استفاده می شود مناسب تر می باشد.LDPE اغلب برای بسته بندی مواد غذایی و شیرینک و LLDPE اغلب برای بسته بندی های استرچ و کیسه های زباله مورد استفاده قرار می گیرد.

HDPE(پلی اتیلن با دانسیته بالا)

از آنجا که این نوع رزین هم بخشی از خانواده پلی اتیلن ها می باشدموارد کاربرد آن در بسیاری از مواقع مشابه LDPE و LLDPE می باشد. از جمله می توان به کاربرد این نوع فیلم ها برای بسته بندی کیسه نان, کیسه های حمل و نقل مواد, کیسه های زباله ,کیسه های خرید فروشگاهی, پوشش های پلاستیکی مورد استفاده در صنایع کشاورزی و...اشاره کرد.

فیلم  HDPEنسبت به فیلم های انواع دیگر پلی اتیلن هاسخت تر می باشد که همین ویژگی باعث می شود این نوع فیلم برای بسته بندی هایی که محتویات درون آن نیاز دارند شکل خود را حفظ کنند کاربرد دارد.علاوه بر این فیلم HDPE  در برابر سوراخ شدن, نفوذ رطوبت و انواع چربی ها و روغن ها مقاومت بالایی دارد.

PP (پلی پروپیلن)

فیلم PP  دارای مقاومت در برابر رطوبت عالی براقیت و شفافیت و همچنین استحکام کششی بسیار خوبی می باشد. رزین PP نقطه ذوب بالایی دارد که باعث می شود برای بسته بندی هایی که نیاز به استرلیزاسیون دارند مناسب باشد. معمولا از فیلم PP برای بسته بندی سیگار, آب نبات ,اسنک, بسته بندی نان, پنیر و محصولات بهداشتی استفاده می شود. این نوع فیلم ها همچنین برای بسته بندی توتون و تنباکو, شیرینک ,نوار, کاور پوشاک و بسته بندی های استریل مورد استفاده در بیمارستان ها و مراقبت های پزشکی کاربرد دارد.به دلیل اینکه فیلم های PP  مقاومت در برابر نفوذ گاز متوسطی دارند برای افزایش مقاومت این نوع فیلم ها معمولا همراه با فیلم های آکریلیک یا PVDC استفاده میگردد.

PVC (پلی وینیل کلراید)

از فیلم های  PVC می توان برای بسته بندی های استرچ صنعتی وبسته بندی پالت و همین طور شیرینک (البته در مقادیر بسیار کم) برخی از کیسه ها, نوارچسب ,لیبل ,کیسه های خون و کیسه های IV استفاده کرد.

همچنین از این نوع فیلم ها (به طور نیمه معقول) برای بسته بندی گوشت قرمز نیز استفاده می شود. به این خاطر که از این نوع فیلم ها فقط به اندازه ای اکسیژن عبور خواهد کرد که گوشت تازه بماندو رنگ گوشت حفظ شود و تیره نشود.فیلم های PVC  همچنین مقاومت خوبی در برابر انواع روغن و چربی ها و همچنین سوراخ شدن داشته و معمولا چسبندگی و شفافیت خوبی دارند.