اخبار و مقالات

آخرین تحولات بهروفران و صنعت چاپ

آشنایی با انواع لفاف های پلیمری(قسمت دوم)

PET (پلی اتیلن ترفتالات)

فیلم PET اکثرا برای مواردی غیر از بسته بندی مواد غذایی نظیر فیلم های عکاسی, فیلم های اشعه ایکس و فیلم های ظبط صوت و تصویر مغناطیسی کاربرد دارد. همچنین از این نوع فیلم ها برای فیلم های کنترل خورشیدی و به طور کلی برای لمیناسیون کارت ویزیت ها ,برچسب های چمدان ,بسته بندی های متالایز نظیر بسته بندی چیپس و خوراکی هایی از این قبیل ,بسته بندی های مواد غذایی ماکروویوی, بسته بندی آجر, تجهیزات پزشکی (مانند بسته بندی های استریل و...)بسته بندی توتون و تنباکو, بسته بندی سیگار و لیبل ها استفاده می شود. دلیل کاربرد فیلم PET برای موارد فوق و دیگر موارد به خواص مکانیکی خوبی نظیر سختی و مقاومت حرارتی خوب آن  برمی گردد که این رزین را نسبت به رزین های دیگر برتری می دهد.

فیلم این نوع رزین به حالت شفاف و بی رنگ و یا رنگی (بسته به نوع کاربرد آن) موجود می باشد.

 PVDC (پلی وینیلیدین کلراید)

فیلم رزین PVDC مقاومت بسیار خوبی در برابر رطوبت و گاز و همچنین انواع روغن و چربی دارد که باعث شده است که مناسب برای بسته بندی های لوازم خانگی باشد. این نوع فیلم معمولا با فیلم رزین هایی چونPP لمینه شده تا مقاومت در برابرنفوذ رطوبت و گاز بهتری داشته باشد.

EVOH (اتیلن وینیل الکل)

فیلم رزین EVOH یکی دیگر از فیلم هایی است که مقاومت در برابر نفوذ گاز آن عالی است اما این نوع فیلم ها وقتی که در معرض رطوبت قرار می گیرند این خاصیت (مقاومت در برابر نفوذ گاز)خود را از دست می دهند .به همین دلیل فیلم های EVOH معمولا در بسته بندی های چند لایه کاربرد دارند و معمولا با فیلم هایی نظیر فیلم PE که مقاومت در برابر نفوذ رطوبت خوبی دارند لمینه می شوند.اغلب از فیلم این نوع رزین برای بسته بندی هایی که جهت حفظ و نگهداری محصول باید مقداری گاز در درون بسته بندی موجود باشد استفاده می گردد به طور مثال برای حفظ و نگهداری محصولاتی نظیر پاستا ها که نیازمند این است که حجم قابل توجهی نیتروژن و دی اکسید کربن جهت حفظ تازگی و افزایش مدت زمان نگهداری آن درون بسته بندی باقی بماند. EVOH  به این دلیل برای این قبیل بسته بندی ها کاربرد دارد که می تواند نیتروژن و دی اکسید کربن را در درون بسته بندی نگه داشته و اکسیژن را در بیرون بسته. EVOH  برای کاربردها ی مشابه مثال بالا مناسب می باشد.

NYLON (نایلون)

نایلون نیز همانند PP نقطه ذوب نسبتا بالایی دارد و همین ویژگی باعث شده است که برای بسته بندی مواد غذایی که در مایکروویو قرار می گیرند مناسب باشد.همچنین نایلون ها به دلیل خواص مقاومت بالایی که در برابر نفوذ اکسیژن دارند به شکل لمینه شده با لفاف هایی نظیر کاغذ (که مقاومت در برابر گاز ضعیفی دارند)کاربرد دارد.

از نایلون برای بسته بندی پنیرها استفاده می گردد به این دلیل که مانع نفوذ اکسیژن به داخل بسته بندی می شود؛(نفوذ اکسیژن عامل فاسد شدن پنیر می باشد)و در عوض به دی اکسید کربن اجازه می دهد که از بسته خارج گردد چراکه در صورتیکه در داخل بسته به دام بیفتد باعث باد کردن بسته می شود.مزیت دیگر نایلون ها نسبت به فیلم رزین های دیگر سهولت فرآیند تولید آن هاست.

EVL (اتیلن وینیل استات)

فیلم رزین EVA دارای خواص چسبندگی خوب ,مقاومت در برابر انعطاف پذیری و قابلیت سیل حرارتی می باشد.معمولا از این نوع رزین برای بسته بندی به تنهایی استفاده نمی شود و معمولا در ترکیب با رزین هایی نظیر PE کاربرد دارد.به عنوان مثال بسته بندی هایی (مانند بسته بندی شراب, آب میوه, شربت و...)از کوپلیمر LDPE/EVA ساخته شده است. EVA همچنین برای بسته بندی گوشت و مرغ ویخ کاربرد دارد.